Roczne raporty statystyczne

Policjanci podsumowują 2017 rok

W całym kraju trwają odprawy roczne, których głównym tematem jest podsumowanie ostatnich 12 miesięcy i omówienie zadań na rok 2018. W odprawach udział bierze nadinsp. Jarosław Szymczyk - Komendant Główny Policji lub zastępcy Komendanta Głównego Policji, komendanci wojewódzcy, miejscy, powiatowi oraz przedstawiciele związków zawodowych.

Dobre wyniki osiągnięte w roku 2017 pozwalają patrzeć z optymizmem w przyszłość. Zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, mniej osób zginęło i mniej odniosło rany. Przestępczość kryminalna spadła, zaś wykrywalność wzrosła. Przywracanie posterunków policji czy też zmiana formuły działań dzielnicowych przybliżyły nas do obywateli, którzy po raz kolejny wskazali, że nam ufają. Sprawdziła się także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przyjmujemy to jako wyraz uznania, ale też traktujemy jako zobowiązanie do dalszej wytrwałej służby.

Miniony rok stał pod znakiem zbliżenia do obywateli. Każdego dnia na ulice wychodziło do służby średnio 18,5 tys. policjantów, którzy podejmowali ponad 16 tys. interwencji, dokonywali blisko 600 zatrzymań na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa oraz ujawniali ponad 22 tys. wykroczeń. Każdego dnia służby śledczy przedstawiali zarzuty 847 podejrzanym i doprowadzali do wykrycia ponad 1,5 tys. przestępstw.

Intensywne działania na drogach sprawiły, że rok 2017 okazał się bezpieczniejszy. Liczba wypadków drogowych spadła o 1.142. W ich wyniku życie straciło około 220 osób mniej, zaś rannych było mniej o 1.599 osób. To najlepsze wyniki od roku 2008 r. (wypadki: 49.054, zabici: 5.437, ranni: 62.097).

Rok 2017 to całkowicie inna koncepcja pełnienia służby przez dzielnicowych. Realizacja programu Dzielnicowy bliżej nas, funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, odtwarzanie posterunków policji czy też działania w ramach programów Kręci mnie bezpieczeństwo sprawiły, że po raz kolejny obywatele pozytywnie nas oceniają. Ostatnie badania wykazały, że ufa nam aż 72% obywateli i większym zaufaniem cieszy się jedynie samorząd. Wzrósł odsetek osób, które uważają Polskę za bezpieczny kraj (89%), zaś drugi rok z rzędu 95% osób uważa, że miejsce gdzie mieszka jest bezpieczne.

Ogólny poziom przestępczości pozostał na niemal niezmienionym poziomie, przy czym znacząco wzrósł poziom wykrywalności do 72,6 % (wzrost o 5%). Spadła znacznie liczba przestępstw kryminalnych o ponad 28 tys. (-5,4%), a ich wykrywalność wzrosła o 4,5%. W kategorii najpoważniejszych przestępstw kryminalnych spadek wyniósł ponad 38 tys. (-13,6%), a wykrywalność wzrosła o 2,4%. Kolejny rok z rzędu spadła liczba przestępstw popełnianych z nienawiści. W 2016 r. popełniono ich 765, zaś w minionym 2017 r. stwierdzono 726 tego typu zachowań.

Zdajemy sobie sprawę, że wszystko to są liczby, a za każdą z nich kryje się ludzki dramat, czyjaś krzywda, strata materialna. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by co roku móc stanąć przed Państwem i powiedzieć: pomagamy i chronimy! I nie spoczniemy, dopóki komukolwiek będzie działa się krzywda, ktokolwiek będzie potrzebował pomocy a obywatele będą oczekiwali naszej obecności.

Państwa zaufanie i wysoka ocena bezpieczeństwa Polski i miejsc gdzie żyjecie jest dla nas sygnałem, że podążamy w dobrym kierunku. Tam gdzie, coś nie zadziałało, poprawimy się. Dziękujemy za każdy przejaw życzliwości, za każdy sygnał przekazany nam chociażby przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Liczymy na współpracę i czekamy na wszelkie uwagi i sugestie. Mamy nadzieję, że wszystkich nas Kręci bezpieczeństwo!

Komendant Główny Policji

nadinsp. Jarosław Szymczyk

Odprawy roczne w kraju ►

(KGP / ig)

Powrót na górę strony