Tag nieletni
Rozmiar czcionki
- Przestępczość w szkołach W 2010 roku policjanci skutecznie wykrywali nieletnich sprawców przestępstw. Ogólna liczba nieletnich, którzy popełnili czyny zabronione, tylko nieznacznie była wyższa niż w 2009 r., kiedy to wyniosła 50 872. W 2010 roku liczba podejrzanych nieletnich zwiększyła się przez cały rok o 291 osób i w konsekwencji wyniosła 51 163 czyli o 0,6 % więcej. Mimo nie zwiększonej znacząco liczby podejrzanych nieletnich, ujawiono zdecydowanie więcej czynów karalnych przez nich popełnionych. Policyjni specjaliści z zakresu zwalczania przestępczości nieletnich, ale także policjanci pionów kryminalnych wykazali, że nieletni dopuścili się znacznie większej liczby przestępstw. Takich zdarzeń Policja przypisała podejrzanym nieletnim 100 425 czyli aż o 15 405 więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost na poziomie 18,1 %. To największa liczba czynów karalnych popełnionych przez nieletnich przez ostatnich 20 lat.
- Przestępczość młodych ludzi związana z agresją. Czy to prawda, że młode dziewczyny są coraz częściej sprawcami przestępstw, których dokonanie wiąże się z agresją. Zdecydowana większość takich przestępstw jak: spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, udział w bójce lub pobiciu, zniszczenie, uszkodzenie mienia czy też przestępstwa rozbójnicze czyli rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze są dokonywane z agresją. A może – niezależnie od płci – młodzi przestępcy zachowują się wobec swoich ofiar coraz bardziej agresywnie ?
- Nieletni zabójcy Liczba zabójstw popełnianych przez nieletnich od kilku lat jest na poziomie kilkunastu zdarzeń rocznie. O popełnienie tych zbrodni podejrzanych jest na ogół 20 - 30 nieletnich rocznie.
- Przestępczość nieletnich podczas 9 miesięcy 2009 r Podczas 9 miesięcy 2009 r. policjanci ustalili 39.023 nieletnich - podejrzanych o popełnienie 65.997 czynów karalnych. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego liczba nieletnich spadła o 1.032 (czyli o 2,6%), natomiast liczba popełnionych przez nich czynów wzrosła o 8.100, czyli o 14 %.
- Przestępstwa młodych ludzi popełniane dla zarobku Sprawca niemal każdego przestępstwa popełnia je dla swojej korzyści, dla swojego zysku. Najczęściej jest to zysk rozumiany jako jednorazowe zdobycie pieniędzy lub sposób na stałe zarobki. Ta druga motywacja – czyli okazjonalne lub stałe zarobki uzyskane drogą przestępczą – kieruje rocznie wielu młodych ludzi na drogę przestępczą. W niektórych kategoriach przestępstw obserwujemy tendencję spadkowa, w innych - rosnącą.